Biserica Ortodoxa a intrat in perioada Triodului

Numele acestei perioade, care este una dintre cele trei mari diviziuni ale anului liturgic, vine de la cartea care se foloseste in mod deosebit in acest rastimp in cultul ortodox. Care sunt cele trei perioade ale anului bisericesc si ce semnifica fiecare dintre ele ne-a spus parintele prof. dr. Nicolae Necula, decanul Facultatii de Teologie Ortodoxa ‘Patriarhul Justinian’ din Bucuresti: ‘Vorbim in spiritualitatea ortodoxa de trei perioade mari ale anului bisericesc, care inseamna perioada Penticostarului, perioada Octoihului si perioada Triodului, care sunt cele trei mari perioade ale anului bisericesc, fiecare comemorand o latura sau o activitate a Mantuitorului Iisus Hristos. Numele acestor trei mari perioade ale anului bisericesc vine de la cartile de cult pe care le folosim mai ales la strana, in aceasta perioada: Penticostarul, Triodul si Octoihul. Perioada Penticostarului reimprospateaza activitatea de Imparat a Mantuitorului Iisus Hristos, de biruinta a mortii si, mai ales, prin Invierea Lui din morti si prin pogorarea Sf. Duh. Perioada Octoihului ne improspateaza activitatea de Invatator sau de Profet a Mantuitorului, in care este expusa invatatura Sa deosebita. Perioada Triodului este perioada in care ne aducem aminte de activitatea arhiereasca a Mantuitorului Iisus Hristos, in centrul acestei activitati stand opera Sa rascumparatoare, adica Jertfa de pe Cruce, Patimile, Moartea, culminata cu Invierea Sa din morti’.

Perioada Triodului incepe cu Duminica Vamesului si a Fariseului si tine pana in Sambata Mare, inainte de Pasti. In total sunt 10 saptamani care ne pregatesc pentru sarbatoarea Invierii Domnului si ne provoaca la o sincera analiza de constiinta. Din nou, cu detalii, parintele prof. dr. Nicolae Necula, decanul Facultatii de Teologie Ortodoxa ‘Patriarhul Justinian’ din Bucuresti: ‘Perioada Triodului isi are numele de la cartea de cult numita ‘Triod’ care, la randul ei, vine de la faptul ca in aceasta perioada una din cantarile bisericesti foarte importante, care se cheama ‘Canonul’, este alcatuita din trei ode sau trei cantari, in loc de noua cantari cum are de obicei canonul in restul anului. Este una din cartile foarte importante ale Bisericii, in care sunt cuprinse toate slujbele din aceasta perioada de 10 saptamani, de 10 duminici, incepand cu Duminica Vamesului si a Fariseului, pana la Duminica Invierii, care este deja prima duminica din Penticostar. In aceasta perioada, din care trei saptamani sunt pregatitoare si sapte saptamani sunt saptamani de post, gasim prezentata intreaga frumusete a cantarilor bisericesti care au in centru ideea de pocainta, fiindca Triodul imbina pregatirea liturgica pentru praznicul Pastilor cu pregatirea duhovniceasca a crestinilor’.

Sursa: basilica.ro